ARTYKUŁ

Zielone magazyny – trend czy realna zmiana na rynku komercyjnym?

Coraz częściej podnoszony jest temat zielonego budownictwa na rynku powierzchni komercyjnych. Najwięksi deweloperzy wdrażają nowe standardy by poprawić energooszczędność i zminimalizować wpływ na środowisko. Czy to chwilowy trend czy wymierna potrzeba zmian?

-

W obiektach biurowych proekologiczne rozwiązania dostępne są już od dłuższego czasu. Neutralne dla środowiska materiały, przyjazne pracownikom strefy relaksu, zoptymalizowane systemy zarządzania energią to już norma w budynkach A- klasowych. 

Coraz częściej temat jednak wraca w kontekście obiektów magazynowych. Najwięksi deweloperzy chwalą się zielonymi certyfikatami i rozwiązaniami technologicznymi poprawiającymi jakość użytkowania. Co to oznacza w praktyce? 

– Dotychczas najważniejsza była dostępność logistyczna i odpowiednie dostosowanie budynków do potrzeb najemców. Aktualnie obserwujemy znaczne zainteresowanie rozwiązaniami proekologicznymi zarówno ze strony przyszłych najemców, inwestorów jak i deweloperów, głównie w kontekście lepszej funkcjonalności i oszczędności w późniejszym użytkowaniu. Zastosowanie rozwiązań proekologicznych ma według analiz duży wpływ na późniejszą eksploatację obiektów, patrzą na to nie tylko najemcy ograniczający wydatki na koszty eksploatacyjne, ale również inwestorzy, którym z całą pewnością łatwiej będzie rekomercjalizować „zielone” obiekty w przyszłości – przyznaje Marek Kurzątkowski, Dyrektor Działu Industrial w Querco Property. 

Jeden z najbardziej wymiernych i pożądanych certyfikatów ekologiczności budynków BREEAM, uwzględnia w ocenie aż 10 kategorii. Uwadze podlega zarówno zarządzanie projektem na etapie inwestycji, ale również:

– proces budowy

– energooszczędność i materiały użyte do budowy i wykończenia

– komfort użytkowania 

– lokalizacja i dostępność komunikacji miejskiej

– sposób zarządzania energia, gospodarka wodno-ściekowa i odpadami

– ograniczenia emisji zanieczyszczeń

– innowacyjność całego projektu

Jak rozwiązania możemy obserwować w praktyce? 

– Oświetlenie Led zarządzane przez system DALI, pozwala centralnie sterować ilością i natężeniem światła w halach magazynowych i przyległych częściach biurowych. W połączeniu z czujnikami ruchu oraz odpowiednim ułożeniem świetlików, które dopuszczają naturalne światło do strefy załadunku, zużycie energii jest maksymalnie optymalizowane. Takie rozwiązania widzimy u naszych partnerów min. w obiektach Panattoni, 7R czy GLP – ocenia Marek. 

Dodatkowo coraz częściej wykorzystuje się przestrzeń dachową magazynów pod montaż paneli fotowoltaicznych. Odpowiednio wzmocniona konstrukcja pozwala na użycie dodatkowego, odnawialnego źródła energii, które w bezpieczny sposób wspomaga sieć energetyczną. 

GLP Design inwestuje w systemy automatycznego pomiaru Smart Metering i budowę obiektów w oparciu o kamery termowizyjne. Oba rozwiązania minimalizujące starty energii i ciepła. 

Rozwiązaniem bardzo praktycznym jest recykling wody deszczowej. Specjalny system odzyskuje deszczówkę, która wykorzystywana jest w obiegu wody w budynku. Z danych przedstawionych przez firmę Panattoni, system wdrożony dla gospodarki wodno-ściekowej w ich magazynach wspomaga, odzyskiwanie wody i oszczędności wody pitnej na poziomie 6000 litrów dziennie dla obiektu o powierzchni 20 000 m kw.

Zielone budownictwo magazynowe to również zmiany w przestrzeniach biurowych i otoczeniu obiektów. Cichsze systemy wentylacji, zastosowanie pomp ciepła, czy zaawansowane materiały użyte do budowy fasad tak, by przepuszczały więcej zdrowego dla oczu, naturalnego światła, pozwalają minimalizować stres i zmęczenie pracowników. Zagospodarowanie zielonych otulin wokół mocno zindustrializowanych przestrzeni to wprowadzenie do krajobrazu miejsc z ławkami, leżakami i większa ilością roślin. Ciekawostką jest stawianie domków dla pszczół i ptaków, co wpływa na rozwój lokalnego ekosystemu. 

– Widzimy ze nowopowstające inwestycje mogą się już pochwalić miejscami parkingowymi ze stacjami do ładowania samochodów elektrycznych. Jest to to o tyle istotne ze coraz częściej duże firmy inwestują środki w zmianę swojej polityki i właśnie w tym kierunku chcą, rozbudowywać swoja flotę, szczególnie w okresie, gdzie bardzo rozwija się rynek sprzedaży online – dodaje Marek Kurzątkowski.

Trend na ekologię jest bardzo silny, ale jak to w biznesie, wygrywa przede wszystkim praktyczność. Inwestycje ponoszone na eko rozwiązania to środki w dłuższej perspektywie zaoszczędzone w procesie efektywniejszego zarzadzania bieżącymi mediami. Nie można też pominąć społecznej odpowiedzialności dużych biznesów za ludzi i środowisko, co z jednej strony wymaga zaangażowania, a z drugiej, niezmiennie przynosi, bardzo wysokie korzyści wizerunkowe.