ARTYKUŁ

Querco podąża za klientami. Trójmiejska agencja doradcza rusza w Polskę

Querco zwiększa skalę, otwiera nowe oddziały na terenie kraju i intensywnie rozwija dział Industrial. - Plan, który wdrażamy wynika z potrzeb naszych klientów – mówi dla PropertyNews.pl Marek Boczula, współzałożyciel i COO Querco.

Querco Property to firma, która oferuje partnerom biznesowym zintegrowane i szyte na miarę usługi doradcze w kluczowych sektorach nieruchomości komercyjnych.

Querco specjalizuje się, m.in. w zarządzaniu i komercjalizacji nieruchomości komercyjnych, w tym budynków produkcyjno-magazynowych, biurowców, obiektów usługowych oraz w doradztwie przy kupnie/sprzedaży gruntów inwestycyjnych.

Zespół Querco tworzą eksperci z dużym doświadczeniem na rynku nieruchomości komercyjnych.

Agencja doradcza Querco ma swoją siedzibę w Gdańsku. Na przełomie 2023/2024 rozpoczęły działalność dwa nowe oddziały: we Wrocławiu i w Warszawie.

Trójmiejska agencja doradcza Querco powstała w 2015 roku z inicjatywy dwóch partnerów: Adama Nowackiego, doświadczonego już wtedy doradcy z ponad 8-letnim stażem oraz Marka Boczuli, który dopiero zaczynał swoją przygodę z rynkiem magazynowym. Od początku postawili na specjalizację w doradztwie na rynku nieruchomości komercyjnych, by tym samym zagospodarować niszę, jaką w owym czasie zaobserwowali w regionie. 

W Trójmieście nie było wówczas agencji, które specjalizowały się w wynajmie nieruchomości stricte komercyjnych – wspomina Marek Boczula, współzałożyciel i COO Querco.

Działające w regionie firmy - zarówno lokalne jak i te o zasięgu ogólnopolskim - nastawione były głównie na obsługę rynku mieszkaniowego, częściowo uzupełnionego o oferty rynku komercyjnego. Nie było też oddziałów międzynarodowych agencji doradczych, a oferta nowoczesnych powierzchni w Trójmieście, poza pojedynczymi projektami, dopiero zaczynała się tworzyć – dodaje.

Przecierając szlaki

Zaczynali od podstaw - bez dużego doświadczenia na rynku A-klasowym i bez zewnętrznego finansowania czy wsparcia rozpoznawalnego brandu. - Naszym celem od samego początku było kompleksowe, długoterminowe doradztwo na rynku nieruchomości komercyjnych na wszystkich etapach współpracy – mówi Marek Boczula.

Pierwsze miesiące działalności Querco upłynęły na mozolnej pracy w pozyskaniu klientów zainteresowanych najmem lub zakupem powierzchni komercyjnych. W sektorze magazynowym w tym czasie najbardziej popularne były transakcje dotyczące powierzchni nieprzekraczających 3 tys. mkw. – Wynajmowane moduły tej wielkości były wówczas uznawane za stosunkowo duże na rynku trójmiejskim – przypomina.

Z biegiem czasu grono partnerów „zasilili” również duzi międzynarodowi gracze, w tym, m.in. Nefab, Northvolt, czy wchodzący w tamtym czasie na polski rynek Globalway.

- Widzimy, że klienci potrzebują kompleksowego doradztwa i często niestandardowego podejścia – komentuje Marek Boczula podając jako przykłady, np. wsparcie techniczne przy zdaniu i przejęciu nieruchomości albo pomoc debiutującym na polskim rynku firmom w stawianiu pierwszych kroków i to niekoniecznie związanych bezpośrednio z transakcją najmu powierzchni.

Jak wspomina, kolejne kontrakty to efekt ciężkiej pracy i rekomendacji. – Firmy przekazują sobie informacje na temat jakości naszej współpracy. Cieszy nas, że ta grupa stale rośnie czego potwierdzeniem jest fakt, iż nie straciliśmy żadnego z ówczesnych partnerów, a wiele firm współpracuje z nami do dzisiaj – podkreśla Marek Boczula. - Razem zaczynaliśmy przygodę z rynkiem obiektów klasy A i razem cały czas rośniemy - dodaje.  

Dla Querco najważniejsze jest utrzymanie wysokiego standardu obsługi klientów. - Wiemy, że nasz rozwój jest ściśle powiązany z sukcesami naszych partnerów - podkreśla COO firmy.

Querco zajmuje się również najmem powierzchni biurowej, budową strategii oraz transakcjami sprzedaży. Firma ma na koncie już sporo sukcesów.

Na początku działalności sami wprowadziliśmy się do budynku, gdzie zajęliśmy dosłownie 50 mkw. W konsekwencji naszych dalszych działań, cały biurowiec został wynajęty firmie, która w ramach ekspansji, przejęła również powierzchnię naszego biura – wspomina Marek Boczula. – Szczęśliwym zbiegiem okoliczności jeden z naszych partnerów zaproponował nam współpracę przy projekcie zakupu biurowca o powierzchni ok. 4 tys. mkw. w dzielnicy Gdańsk-Wrzeszcz. W ramach projektu zostaliśmy współwłaścicielami a zarazem najemcami budynku.

Querco wychodzi w inne regiony

Od kilku miesięcy trójmiejska agencja doradcza zwiększa zasięg działania i intensywnie rozwija działy Industrial oraz Land & Investment.

Plan, który wdrażamy wynika z potrzeb naszych klientów. Tylko w ubiegłym roku skomercjalizowaliśmy ok. 100 tys. mkw. powierzchni magazynowej i około 15 tys. mkw. powierzchni biurowej. Połowa transakcji, przy których doradzaliśmy dotyczyła obiektów zlokalizowanych poza Trójmiastem. Chcemy być bliżej rynków, na których działamy – mówi Marek Boczula.

- Pod koniec ubiegłego roku uruchomiliśmy oddział we Wrocławiu, kolejny oddział – w Warszawie – rozpoczął działalność na początku 2024 roku – podkreśla współzałożyciel i COO Querco.

Firma sukcesywnie powiększa zespół, który tworzą doświadczeni na rynku nieruchomości komercyjnych eksperci, ale jak zapewniają szefowie firmy, zależy im na przemyślanym skalowaniu biznesu i ludziach zaangażowanych w pracę, którą wykonują.

- Querco ma 12-osobowy zespół, co dla wielu klientów często jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę złożoność procesów, które realizujemy – mówi Marek Boczula. –Dzięki pełnej kontroli nad procesami jesteśmy w stanie utrzymać wysoki standard usług, a na tym nam najbardziej zależy.

Querco doradza długoterminowo

Dla Querco kluczowe w biznesie są relacje, które nie kończą się po sfinalizowaniu transakcji.

Zaufanie i podstawę do ewentualnej dalszej współpracy buduje się w trakcie realizowanych wspólnie z klientami projektów – mówi Marek Boczula. – Nie pośredniczymy w transakcjach. Doradzamy i pokazujemy partnerom możliwości i ryzyka, które należy uwzględnić w procesach decyzyjnych. 

Żródło: www.propertynews.pl